Homo Novus

Festivāla centrs

Šogad festivāla centrs ierīkots bijušā “Casino Latvia” (Kaļķu iela 24, Rīga) telpās, atsvaidzinot tās ar izrādēm, ballītēm, kopīgām maltītēm, meistarklasēm un mākslinieku sarunām. Pasākumi notiks brīnišķīga Vecrīgas nama divos stāvos, kur pieejams gan bārs, gan skatuve, gan darbnīcu telpas. Šogad programmā plānotas arī “Homo Novus” naktis – dažādu mākslinieku rīkoti vakara pasākumi, kurus izziņosim festivāla mājaslapā pēc 20. augusta. Festivāla centrā notiekošās izrādes, sarunas, balles un ballītes skatītājiem pieejamas bez maksas.
Festivāla centra tālrunis uzziņām: 25 205 841

Piektdiena 02.09.
18.00 “Schwankhalle” atklāšanas svētki Deutsch-lettische Freundschaft (tulkojumā: vācu-latviešu draudzība)
Lekcija-performance
Autore: Arnita Jaunsubrēna
Atzīsim, attiecības nav viegla lieta. Mēs kā cilvēki to zinām. Tu kļūsti vecāks, tev ir daudz darba, ģimene… Attiecības mainās, stagnē vai arī tās beidzas. Tā ir vesela zinātne, kā uzturēt un saglabāt draudzību. Māksliniece Arnita Jaunsubrēna lekcijā-performancē “Deutsch-lettische” Freundschaft analizē un pēta Vācijas pilsētas Brēmenes un Latvijas pilsētas Rīgas draudzību un attiecības 800 gadu garumā.

21.00–23.00 Mazā atklāšana un festivāla mākslinieku sagaidīšana ft. DJ Ubi Broki (IT)

Sestdiena 03.09.
19.00–21.00 “Nakti vajag noķert” – festivālu “Homo Novus” un “Survival Kit 13” atklāšanas svinības. Pēc tam dodamies uz “Survival Kit 13” telpām.

Svētdiena 04.09.
13.00-14.00 Starptautiskā sadarbība – pozitīvie un negatīvie aspekti praksē
Saruna ar Maiju Pavlovu (teātra producente, LV), Zenju (teātra producente) un Katrīnu Hilu (Brēmenes “Schwankhalle” mākslinieciskā vadītāja, DE)
Moderatore: Arnita Jaunsubrena (LV/DE)
21.00 QUEEREEOKÉ
Queereeoké vakarā uz skatuves viesosies Baltijas Drag King Kolektīva dalībnieki, piedaloties nakts dejās.
Kvīrioke jeb karaoke ar performatīviem izteiksmes elementiem, spontāniem fona dejotāju iznācieniem, neparastu dziedāšanu un šova elementiem ļaus ikvienam dziesmas pasūtītājam piedzīvot neaizmirstamus mirkļus, kas var izmainīt visu dzīvi. QUEEREEOKÉ ir ne tikai kvīru dzīves un kultūras svinēšanas svētki, bet arī sava veida treniņnometne marginalizētām sabiedrības grupām, kur apgūt baiļu pārvarēšanu un nodibināt saikni ar savu neaizsargātību. Pasākumu rīko starptautiski pazīstamā producentu kompānija “Kampnagel”.

Baltijas Drag King kolektīvs apvieno performanču māksliniekus, kas izmanto drag performanci kā platformu dzimtes dekonstruēšanai un jaunveidei, sabiedrības izglītošanai un LGBTQ kopienas redzamības palielināšanai, ar savu darbību izvirzot priekšplānā sieviešu, nebināru personu un trans identitātes.

Otrdiena 06.09.
13.00 Mākslinieku saruna “Tas ir monumentāli” ar Latai Taumoepo, Braienu Fuatu un festivāla skolas dalībniekiem. Angļu un latviešu valodā.
15.00-16.00 Baltkrievijas neatkarīgās mākslas situācija krīzes laikos
Saruna par vietējā un globālā mēroga izaicinājumiem, kas sev nesusi līdzi jaunu aizliegtās mākslas paradigmu un mākslinieku izceļošanu: kā izdzīvot, reflektēt un mainīties?
21.00 Dzejas dienas: Latvijas PEN dziedājumi
Dzeja kā mutvārdu mākslas forma radās pirms teksta, to deklamēja vai dziedāja, lai atcerētos notikumus, radu rakstus vai likumus. Arī lai kļūtu vieglāk, lai sakārtotu haosu, lai varētu izturēt to, kas tiek nodarīts tev vai ko tu pats dari, lai pastāstītu par to, kā tas izskatās, kad zeme tā sagriežas, ka šķiet, ka sarkanā saules bumba pazūd aiz violeto viļņu krāvuma.
Latvijas PEN dziedājumos ar savu vai atdzejotu dzeju piedalīsies Anna Auziņa, Aivars Eipurs, Inga Gaile, Aļesja Loseva un Ivars Šteinbergs.

Trešdiena 07.09.
13.00 Mākslinieku saruna “Parunāsim par ratiņkrēslu istabā” – par pieejamību un cilvēku ar kustību traucējumiem pārstāvniecību skatuves mākslā”
21:00-23:00 Ukraiņu naktis: vakariņu stāstu vakars “AR SAPNI ATGRIEZTIES aicina festivāla centra apmeklētājus kopā ar ukrainietēm iedzīvināt ukraiņu virtuves tradīcijas un atklāt katras sievietes dzīvesstāstu. Vakara gaitā atklāti runāsim par dzīvi, ko izmainījis karš, – par to, kā tas sākās, par tiem, kuri palika mājās, bet kam izdevies iekārtoties šeit, kā arī par to, kā mainījušies uzskati un vērtības. Stāstījumā piedalās Olena no Poltavas, Natālija no Kropivnicki, divas Tatjanas no Harkivas, Antoņina no Odesas, Lana no Rivnes, Valentīna un Jaroslava no Kijivas, Irina no Izjaslov, Ludmila un Irina no Brovari. Režisore Laura Čaupale.
Pasākumi veidoti sadarbībā ar “Borščs – vakariņas pie ukrainietēm”, biedrību “Common ground”.
Pasākums ir daļa no projekta “Magic Carpets”, kuru atbalsta ES programma “Radošā Eiropa”.
Ieeja bez maksas Vietu skaits ierobežots, lūgums ierasties laikus.

Ceturtdiena 08.09.
13.00 Mākslinieku saruna “Pāreja uz tumsu – horeogrāfijas negatīvi”
Saruna ar horeogrāfi Agnieti Lisičkinaiti no Lietuvas un aktīvistu, horeogrāfu Viktoru Rubanu no Ukrainas.
Krievijas brutālais karš pret Ukrainu pārkāpj visas starptautiskās tiesības un ilgtermiņā grauj Eiropas mieru un kārtību. Tas tikai vēlreiz parāda, cik neaizsargāta ir mūsu sabiedrība, jo vecā kārtība tiek pamatīgi satricināta, un skats uz nākotni ir nenoteiktības un baiļu pilns. Kāda loma šajā situācijā var būt mākslai? Kādai tai vajadzētu būt? Cik lielā mērā šī pieredze ietekmē un maina mākslu?

21:00-23:00 Ukraiņu naktis: stāstu vakars “Ukrainas nakts” kopā ar mākslinieci Tatjanu Ibraimovu un citām sievietēm, kuras ieradušās Latvijā bēgot no kara Ukrainā.
Ukraiņu nakts mums visiem sākās 24. februārī plkst. 4.00 Kopš tā laika visi esam gaidījuši saullēktu. Šī jaunā saule, kļūs par simbolu mūsu uzvarai pār tumsu un ļaunumu. Aicinām uz priekšnesumu, kas veltīts kara bērniem un viņu vecākiem, saules dzimšanai ukraiņu dziesmu un šūpuļdziesmu pavadījumā, ko jums sagatavojuši kara bēgļi no Ukrainas.
Pasākumi veidoti sadarbībā ar “Borščs – vakariņas pie ukrainietēm”, biedrību “Common ground”.
Pasākums ir daļa no projekta “Magic Carpets”, kuru atbalsta ES programma “Radošā Eiropa”.
Ieeja bez maksas Vietu skaits ierobežots, lūgums ierasties laikus.

Piektdiena 09.09.
Publiski pieejama programma nav paredzēta – visi esam pusaudžu kuratoru projekta “Apvērsums” telpās (Brīvības ielā 109)

Sestdiena 10.09.
Publiski pieejama programma nav paredzēta – visi esam pusaudžu kuratoru projekta “Apvērsums” telpās (Brīvības ielā 109)

Svētdiena 11.09.
18.00-20.00 “Satori” baudas lasījumi
Interneta žurnāla “Satori” autoru nometnē tapušo darbu publiskie lasījumi. Desmitā ikgadējā “Satori” nometne šogad bija veltīta baudas tematikai. Trīsdesmit autori par to reflektēja dzejā, prozā un esejās, apjaušot to, cik daudz šķēršļu cieņpilnai, kauna nenomāktai un atbrīvotai dzīvei slēpjas cilvēka prātā. “Homo Novus” festivāla centra lasījumos vairāki autori tos pirmo reizi nodos plašākai publikai.

20.00–23.00 Festivāla noslēgums ar “Baltic Take Over” un Perel
Baltic Take Over – iepazīšanās ar jaunā, nākamajā gadā notiekošā Baltijas festivāla dalībniekiem un festivāla interneta vietnes atklāšana. Lietuvas Dejas informācijas centra, Igaunijas Kanuti Gildi Saal un Latvijas Jaunā teātra institūta/”Homo Novus” kopīgi rīkotais festivāls notiks 2023. gadā no 7. līdz 11. jūnijam Helsinkos. Festivāls tiek rīkots sadarbībā ar Somijas mākslas telpām “URB festival”/”Kiasma”, “Annantalo”, “Virrus Theater” un “Madhouse Helsinki”, un tajā piedalīsies deviņi mākslinieki un mākslinieku kolektīvi no Baltijas.

PIEDALĀS: Kvadrifrons (LV), Laukku (LV), biedrība “Sansusī” (LV), Be Company (LT), Anna-Marija Adomaitytė (LT), Povilas Basty (LT), Karolin Poska (EE), Liisa Saaremäel (EE), Johhan Rosenberg (EE)

Perel piedāvās ielūkoties meistarklases “Pārdēvēt un atbrīvot no ķermeņa – kā veidot somatisko izpratni un atrast vārdus tam, kas un kādi mēs esam” atklājumos.

Homo Novus